Bezpečnost na internetu v roce 2024

V dnešní době je důležité stejně jako při chování venku dodržovat určité zásady bezpečnosti i na internetu. Kromě běžných opatření, jako je nedůvěřování podezřelým e-mailům nebo stahování podezřelých softwarů, existuje řada dalších kroků, které můžete podniknout a zlepšit na internetu svoji bezpečnost.

Obsah článku:

Rizika na internetu

Kromě známých fenoménů jako kybergrooming (sexuální zneužívání po internetu) jsou lidé na internetu vystaveni široké škále rizik, včetně phishingu, malware, hoaxů a spamu. Známými pojmy jsou například phishing, což je podvodná aktivita, při které útočníci získávají citlivá data od uživatelů prostřednictvím falešných webových stránek bankovnictví. Malware zase označuje škodlivý software, který může zahrnovat viry, trojské koně nebo ransomware.
Phishing

Jak poznat phishing a jak se před ním chránit?

Doba digitálních technologií nepřeje pouze komunikaci na velkou vzdálenost nebo rozvoji vědy. I v České republice přibývá útoků hackerů, kteří se pokoušejí uzmout citlivé osobní údaje uživatelů. Používají k tomu různé metody. Souhrnně se nazývají phishing. Jak phishingové útoky vypadají? A jak se proti nim dá bránit?

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.6.2022

Vzdělávejte se v kybernetické bezpečnosti

Kromě čtení článků je možné se vzdělávat pomocí online kurzů, které poskytují systematické a hloubkové znalosti o kybernetické bezpečnosti. Některé z těchto kurzů jsou k dispozici zdarma a jsou vhodné pro širokou veřejnost.

 

Konkrétní hrozby na internetu

Hrozby na internetu nejsou omezeny pouze na viry a spam. Od domácností až po firmy jsou vystaveny různým formám útoků, které mohou zahrnovat infikování malwarem, těžbu kryptoměn a další. Identifikace podezřelé aktivity může být klíčová pro ochranu vaší sítě, a proto je důležité sledovat neobvyklý provoz a včas reagovat na potenciální hrozby.

Trojský kůň

Trojský kůň - co to je a jak se tomu bránit?

Trojský kůň je malware nebo část programu, který v infikovaném zařízení působí škodlivým způsobem bez vědomí jeho uživatele. Může například odesílat citlivá data a hesla, otevírat spojení pro vzdálený přístup útočníkům, odesílat nevyžádanou poštu nebo rovnou zablokovat síťovou ochranu.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 14.7.2023

Ochrana domácí sítě

Důležité je pravidelně aktualizovat operační systém a software a důkladně spravovat bezpečnostní nastavení. K dispozici jsou i zdarma dostupné nástroje, jako například Windows Defender pro uživatele systému Windows, který již konečně poskytuje účinnou ochranu. V případě podezřelé aktivity je vhodné kontaktovat poskytovatele internetového připojení, který vám může minimálně změnit přístupové heslo do modemu/routeru atp.

Deepfake vytvořený umělou inteligencí

Velmi důležitým bodem je i patřičná obezřetnost k informacím, které na internetu čerpáme. Díky umělé inteligenci se dnes běžně setkáte s videem, které dle zdání moderuje známá osobnost a jeho vlastním hlasem sděluje nějakou nepravdu. V roce 2024 je tento nástroj v informační válce hlavním aktérem.
Putin

Putinova válka dopadla na dezinformační weby

Čeští mobilní operátoři či poskytovatelé internetového připojení blokují tuzemské dezinformační weby. Důvodem je šíření ruské propagandy a nepravdivých informací o válce na Ukrajině, kterou nedemokratický režim Vladimira Putina rozpoutal na konci února. Zavedením opatření přišly o část návštěvníků. Vyplývá to z údajů specializované statistické služby.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.4.2022

Závěr

Bezpečnost na internetu není jen o dodržování základních pravidel, ale o neustálém vzdělávání a aktivní ochraně. Jsme vystaveni nejrůznějším rizikům, a proto je důležité nezůstávat pasivním pozorovatelem. Budování dovedností v kybernetické bezpečnosti a pravidelné monitorování a aktualizace naší digitální prostředí jsou klíčové k ochraně nejen naší osobní bezpečnosti, ale i bezpečnosti našich rodin a firem. Buďme proto všichni aktivními strážci svého kybernetického okolí a nezapomínejte, že prevence je vždy lepší než následná reakce.

Autor: Lukáš Pecina, Redakce NejPřipojení.cz 6.2.2024

digitalni zavislost

Co je to digitální závislost a jaké skrývá nebezpečí?

Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí vydala v červenci historicky první zprávu o digitálních závislostech obyvatel České republiky. Vyplývá z ní, že závislost na počítačích, mobilních telefonech a dalších digitálních technologiích ohrožuje podle kvalifikovaných odhadů téměř půl milionu lidí starších patnácti let.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.7.2022

phishing

Jak se ochránit před podvodnými zprávami?

Terčem četných virtuálních útoků se nedávno staly tisíce českých majitelů telefonů iPhone, jejichž výrobou je celosvětově známá společnost Apple. Útočníci jim prostřednictvím několika českých telefonních čísel rozeslali klamavé zprávy. Vyžadovaly po nich, aby si aktualizovali přihlašovací údaje do služby Apple ID.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.11.2021

Pozor na podvodníky! Mohou vám pořádně zavařit v bankovnictví

Citlivé osobní údaje. To je kořist, na kterou cílí internetoví útočníci a podvodníci. Pomocí různých metod dokáží z lidí vymámit třeba informace o kreditní kartě nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 23.8.2021

heslo

Jak si vytvořit správné heslo?

Hesla na internetu otevírají přístup do světa her, soukromé korespondence nebo třeba bankovnictví. Ne každý jim ale přikládá patřičnou důležitost. V Česku není výjimečné například používání jediného hesla. Experti před tím varují. Pro uživatele to může znamenat nepříjemné překvapení v podobě krádeže jeho osobních údajů.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 5.7.2021