Historie ADSL

PÍÍP BRRZ PÍÍP PÍÍ CHRRRR...pamatujete si tyhle zvuky?

Kdo zažil devadesátá léta s přesahem do začátků druhého tisíciletí je totiž zná téměř určitě. Mám na mysli zvuky při navazování spojení DSL spojení neboli takzvaného vytáčeného internetu.


Technologie DSL (Digital Subscriber Line) se objevila právě v 90. letech jako pokus o začátek služeb VOD (video-on-demand). Plán můžete považovat takového předchůdce IPTV . Službu, která klientům umožní si vybrat na co se chtějí koukat například z nabídky filmů či nahraných pořadů. Produktu se předurčovala zlatá budoucnost a snad každý operátor metalické telefonní sítě ji chtěl nasadit. Dřív, než se tak stalo ale požadavky na kabely začal mít i internet a jeho popularita jednoduše převálcovala všechny ostatní možnosti většího využití sítě.


ADSL
Zdroj: Wikipedie

S čím tedy máme tu čest?

Technologie DSL využívá síť telefonních kabelů a díky použití jiných frekvencí může na stejných linkách fungovat spolu s telefonem a přenášet jakákoliv digitální data. Pod DSL spadá hned několik technologií samotného přenosu, no pokud máme začít od začátku, jsem u známého ADSL

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) je jak už název napovídá asymetrické DSL. Asymetrické znamená, že data mohou proudit jedním směrem vyšší kapacitou (rychlostí) než směrem druhým. Všechny známé tarify s rychlostmi 10/1, 100/25 či 50/5 Mbit mají výrazně rychlejší download a jsou tedy asymetrické. Pojem asymetrie se tedy vztahuje na mnohem více než technologií než právě DSL.

ADSL je tedy prvním masivně rozšířeným standardem internetových linek. Jeho teoretická maximální rychlost je 8 Mbit. V českých krajinách se však začínalo na klasických 64 kbps a postupně rozšiřovalo až na 5 Mbit v dnešních dnech (pokud je někde stále dostupné jen staré ADSL). Výhodou ADSL oproti novějším standardům jsou menší nároky na vzdálenost od ústředny a rovněž možnost provozu po starých čisté telefonních ústřednách. Bylo tak možné ihned po zavedení pokrýt většinu domácností a způsobit obrovský rozmach internetu nezávisle na lokaci. Nevýhodou byla velmi nízká rychlost, hlasité modemy a díky tomu, že šlo o novinku, i vysoká cena účtovaná na minuty, nikoliv stažená data.

Pokračovatelem bylo ADSL2 a ADSL2+. Tento pokrok částečně řešil problémy s rychlostí. ADSL2+ bylo schopno dosáhnout až teoretických 24 Mbit (ADSL2 pouze12). Tím se však zvýšil nárok na sílu signálu (vzdálenost od ústředny) a přišla potřeba koupit novější a dražší modem . Ceny se moc nezměnili, takže ještě stále zůstáváme ve sféře, kde je internet celkem drahý luxus.

Lehce slepou odbočkou se stal například protokol, který umožňoval pomocí velmi silného signálu a téměř vyhrazeného kabelu přenášet až 20Mbit symetricky (tedy 20/20). Tato možnost byla však operátory využívána s nelibostí, neboť silný signál jiné frekvence rušil ostatní klienty na okolních vláknech. Jeho využití tak skončilo pouze u vysoce garantovaných linek pro firmy. Cena se však běžně pohybovala i nad deset tisíc bez daně měsíčně. Snad všichni operátoři od této možnosti upouští a své firemní zákazníky převádí no nové protokoly při zachování garance (a pravděpodobně i vysoké ceny).

Aktuálně nejnovějším protokolem je VDSL2+. Jak je patrné, jde o evoluci VDSL (VHSDSL – Very High Speed DSL), který umožňuje až 100Mbit v obou směrech. VDSL2+ si pak povýšilo až na 250 Mbit. Tyto linky se však minimálně u nás neprovozují v symetrickém zapojení. Navíc je našimi operátory VDSL2+ často chybně označováno jako VDSL3 (podobně jako 4G a 5G, více v našem článku o 5G. Za tuto rychlostní revoluci je primárně zodpovědná společnost CETIN , který je správcem české metalické sítě a nyní se primárně zabývá jejím masivním vylepšováním a zrychlováním. V rámci projektu Zrychlujeme Česko instalují i několik zesilovačů signálu (rDSLAMů) denně a snaží se tak rapidně zvyšovat dostupnost vyšších rychlostí na DSL. Díky této iniciativě může VDSL internet v roce 2019 konkurovat například lokálním WiFi poskytovatelům internetu a využívat svou výhodu již rozvedených kabelů do téměř všech domů v ČR.

Jak je již zmíněno nahoře, české tarify na DSL VDSL , jsou i nadále asymetrické. Dá se říci, že CETIN standardizoval 3 rychlosti, prodávané snad všemi poskytovateli DSL připojení (kteří si od něj rychlost pronajímají a klienty spravují).

Dnes máme tuto technologii připojení k internetu dostupnou na téměř třech milionech míst v ČR s průměrnou rychlostí 60 Mb/s!

Jaké jsou aktuální ceny za tyto služby a naše další výhody? • Dostupnost na 2,7 mil. adres v ČR.

 • Aktivace a instalace již od 1,-

 • Možnost smlouvy bez úvazku.

 • Přestěhování služby v rámci ČR zdarma.

 • Přepsání smlouvy na nového uživatele zdarma.

 • Stabilní připojení bez výpadků.

 • Bez omezení stahování dat.

 • Instalace již za pár dní.

 • Více informací o našem VDSL připojení najdete na adrese www.NejPřipojení.cz/xdsl


  Autor: Šimon Čecháček, C-NET.solution 1.9.2019

  Kontaktujte nás!

  Zanechte nám číslo a my se ozveme

   Pobočka v Olomouci

   Dolní náměstí 55/33
   Po-Čt 9:00-19:00
   Pátek 9:00-12:00
   +420 588 880 508
   [email protected]

   Odpovědná osoba

   Lukáš Pecina
   +420 722 964 094
   [email protected]

   Správa sítě

   Jan Vorel
   +420 739 727 181
   [email protected]

   © 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.

   Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

   Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017

   IČ:05884659

   DIČ: CZ05884659