Systém EAM nebo CMMS? Poznejte rozdíly

Před volbou vhodného systému, který vám pomůže efektivně spravovat prostředky vaší firmy, se seznámte s rozdíly mezi systémy CMMS a EAM. Zvažte možná nejvýhodnější volbu pro vaši firmu a zjistěte, že systém QRmaint může být tím nejlepším řešením!

Obsah článku:

Vývoj systémů CMMS a EAM

První systémy CMMS se objevily v 60. letech 20. století. V 80. letech začaly nahrazovat ruční zápisy na papíře nebo první počítače v údržbě. První systémy CMMS nabízely základní funkce, jako je plánování údržby a správa náhradních dílů. V 90. letech vznikly první systémy pro správu majetku podniku. Systémy EAM byly založeny na databázové technologii a nabízely širší rozsah funkcí než systémy CMMS. Byly využívány ke správě celého životního cyklu majetku, od nákupu po vyřazení zařízení nebo budov z provozu. Tvůrci systémů CMMS se zaměřili na potřeby údržby v průmyslových závodech. Někdy jsou oba systémy označovány za to samé, ale ve skutečnosti se jedná o odlišný software. V dnešním článku představíme rozdíly mezi systémy EAM a CMMS.

Definice systémů CMMS a EAM

CMMS (anglicky Computerised Maintenance Management System) je systém pro podporu údržby. Software je určen pro technické oddělení odpovídající za části strojového parku, technicko-provozní dokumentaci (DTR) a plánování údržby.

 

K čemu se využívá systém CMMS?

 • Automatizace plánování inspekcí a údržby strojů
 • Zlepšení komunikace mezi vedoucími údržby a techniky a oddělením výroby
 • Automatické generování reportů založených na ukazatelích (např. MTTR, MTBF, OEE) a analýza KPI
 • Sbírání historie úkolů a strojů
 • Správa stavu náhradních dílů
 • Přidělování úkolů externím servisním technikům

EAM (anglicky Enterprise Asset Management) jsou systémy pro správu celého majetku podniku. Nezaměřují se nutně na objekty spojené s výrobou. Často se soustředí na trvalý majetek, jako jsou hangáry, haly, instalace (elektrické, plynové, vodovodní), technické objekty, kolejnice, plynovody, potrubí a dopravní prostředky (pozemní, vzdušné, námořní).

 

K čemu se využívá systém EAM?

 • Centralizace dat o majetku
 • Optimalizace nákladů na aktiva
 • Zlepšení správy zásob
 • Organizace místa pro skladování materiálního majetku
 • Zlepšení správy lidských zdrojů
 • Kontrola stavu vybavení zaměstnanců a kancelářských prostor

Společné prvky EAM a CMMS

Systém CMMS byl původně nasazován v průmyslových závodech k standardizaci údržbových procesů. Před desítkami let byla integrace systému CMMS s jiným softwarem obtížná. Různé závody nemohly snadno sdílet data, informace o náhradních dílech nebo aktuální znalosti. Systémy EAM byly odpovědí na potřebu centralizace takových informací. Týkaly se majetku celého podniku a zahrnovaly správu více lokalit.


Dnes mnoho systémů CMMS nabízí funkce systémů EAM a naopak. Pokud hledáte řešení pro svou firmu, je vhodné zvážit faktory, jako je její velikost, klíčové potřeby, očekávané tempo růstu a krátkodobé i dlouhodobé obchodní cíle.

Potřebujete spíše systém EAM nebo CMMS?

Systémy CMMS jsou obvykle používány malými a středními podniky s omezenými finančními možnostmi. Měly by také být prioritou pro firmy, které chtějí zvýšit efektivitu svých údržbových procesů. Mobilní systém QRmaint má intuitivní uživatelské rozhraní. Techničtí pracovníci jsou často připraveni pracovat s ním okamžitě. QRmaint CMMS je snadno implementovatelný a snadno použitelný v každodenní praxi.


Větší firmy nebo globální korporace, které spravují aktiva na různých místech, mohou upřednostnit systém EAM. Největší výhodou tohoto řešení je centralizace informací o zdrojích firmy na interních serverech, které mohou obsahovat záznamy o zárukách, historii oprav, audity, objednávky, nákupy strojů a infrastruktury. Díky systému EAM může každé oddělení získat přístup k informacím z různých lokalit.

Shrnutí

I když CMMS a EAM vznikly z potřeb různých průmyslových segmentů, oba systémy se zaměřují na automatizaci manuálních procesů. Hledáte software pro správu majetku vaší firmy? Nebo spíše potřebujete systém pro údržbu a hlášení poruch? Seznamte se s systémem CMMS a domluvte si bezplatnou prezentaci od QRmaint. Kontaktujte nás na čísle: +48 12 400 41 70.

Sponzorovaný článek 6.2.2024

cetin vycisleni

Stavíte dům a chcete kvalitní internet?

Doma je doma a platit někomu cizímu nájem není zrovna dvakrát výhodné. Nechat si postavit dům je cesta na dlouhou trať, plná překážek a nezodpovězených otázek. Kromě přívodu elektřiny, vody, plynu a odpadu budete řešit také otázku kvalitního připojení k internetu. Níže si rozebereme důvody, proč je dobré si do domu nechat dotáhnout internet raději po kabelu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 5.9.2022

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Pokud si zakoupíte novou Smart TV, jistě bude umět připojit se k internetu pomocí Wi-Fi. Proč však tuto možnost nedoporučujeme my a ani většina dalších poskytovatelů streamovací služby?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 25.4.2022

speedtest

Jak si správně změřit rychlost internetu?

Vánoční svátky jsou za námi a řada lidí našla pod stromečkem nový notebook, stolní počítač, mobil nebo tablet. Pokud dárek splnil očekávání, ale kvůli kvalitě internetového připojení už s ním taková zábava není, je potřeba zjistit, kde může být problém.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.12.2020